Could not save XML file

Could not save marker XML file (/srv/www/travelvcely.cz/public/wwwroot/www/wp-content/uploads/wp-google-maps/33markers.xml) for Map ID 33

Mnozí z nás mají Chorvatsko spojené s dovolenou trávenou opalováním se pláži a koupáním se v moři. Chorvatsko toho ale může nabídnout mnohem víc, a nejedná se jen o úchvatné historické památky, ale také o překrásnou přírodu. Chorvatskou perlou je například ohromující Brijunské souostroví, jehož vznik je už řadu generací spojován s jednou legendou.

A o čem tato legenda vypráví? Podle ní chtěl Bůh přetvořit jednu část země k obrazu ráje. A tak vznikl tento mírumilovný ostrov, kde bylo všeho dost. Mír a blahobyt ale netrvali dlouho. Podle legendy začal ďábel na toto boží dílo žárlit, a tak na tento ostrov porůznu rozmístil hory a skaliska, čímž jej rozdělil na několik menších ostrůvků. A tak vzniklo Brijunské souostroví.

Brijunské souostroví bylo v roce 1983 vyhlášeno především díky středomořské fauně vyhlášeno národním parkem.

Toto souostroví tvoří kromě větší skupiny menších ostrovů, které se nacházejí podél západního pobřeží Istrie, především dva větší ostrovy, Veli a Mali Brijuni. Celé toto souostroví je od pevniny odděleno Fažanským průlivem. Pokud se budete chtít ubytovat někde blízko tohoto souostroví, vyzkoušejte město Pula, které je oblíbeným cílem milovníků podmořského světa.

Překrásná je především zdejší fauna a flóra. Na ostrovech například narazíte i na několik stovek let staré olivové stromy, které patří ke klenotům tohoto souostroví. Vyrazit také můžete na proslulé safari. Na ostrovech ale nemusíte obdivovat pouze přírodu. Nezapomenutelným zážitkem pro vás jistě bude i návštěva zdejšího muzea, ve kterém si můžete prohlédnout fotografie a různé vzpomínkové předměty bývalého jugoslávského prezidenta Tita.

O tom, že Brijunské ostrovy patří k nejkrásnějším na světě, svědčí také fakt, že své víkendové sídlo zde má řada světových filmových celebrit, mnoho sportovců a také známých politiků.