Could not save XML file

Could not save marker XML file (/srv/www/travelvcely.cz/public/wwwroot/www/wp-content/uploads/wp-google-maps/27markers.xml) for Map ID 27

Ve středu Rakouska, u jezera Hallstatt se nachází malé stejnojmenné městečko, které se může pochlubit nejen svými krásnými horami, které městečko obklopují, ale také místní kostnicí pocházející z 16. století, ve které jsou uložené lebky ozdobeny květinami a pokresleny různými motivy. Jedná se o světový unikát, který ve světě nemá obdoby. Proto je tato obec i přes svou malou rozlohu velmi oblíbeným cílem mnoha turistů nejen z Rakouska, ale i ze zahraničí.

Dnes se v kostnici nachází asi 1 200 lebek, které jsou seřazeny podle rodinné příslušnosti. Protože je Hallstatt jen malé městečko, museli v minulosti místní obyvatelé řešit otázku, kam pohřbívat všechna těla. Na místní malý hřbitůvek u kostela se totiž všichni nebožtíci nikdy nemohli vejít. Z toho důvodu byly hroby po deseti či dvaceti letech otvírány. Dlouhé kosti hrobník vyzvedl a odvezl daleko za město, zatímco lebky se umístily do kostnice.

Lebky, které si můžete v kostnici prohlédnout, pomalovali lidoví malíři různými ornamenty a ozdobeny přírodními motivy, jako jsou květy, listí nebo zvířecí symboly. Na každé lebce je také napsáno jméno jejího nositele a datum jeho narození a úmrtí.

Pod křížem v kostnici si můžete prohlédnout dvě lebky, které na připomenutí dědičného hříchu Adama a Evy mají na čelních kostech znamení hada. Lebky jsou často zdobeny dubovým listím, které má symbolizovat slávu, vavřín pak představuje vítězství. Dalšími častými motivy jsou také břečťan, symbol života nebo růže, která pak představuje lásku.

Pokud by někdo měl v dnešní době zájem, aby se po jeho smrti stala jeho lebka součástí kostnice, musí toto své přání jednoznačně zakotvit do poslední vůle. Asi po patnácti letech je pak lebka vyzvednuta z hrobu, chemicky preparována a pomalována. V dnešní době ale většina lidí přece jen dává přednost před klasickým pohřbem kremaci.